Başarmak Mı İstiyorsunuz? Hayal Etmekle Başlayın

1689

Uzun bir süredir içimde bir kıpırtı, dolanıp duruyorum. Huzursuzluk desem değil, mutsuzluk hiç değil. Tanımlayamadığım bir eksiklik var yaşamımda… Hissediyorum… Ancak nedir bu içimi kıpırdatan? Bulamıyorum….

Hafta sonu Bursa’ya giderken arabada oğlum sordu, “Baba sen nasıl bir çocuktun?”

Ani bir kararla Gemlik’e doğru kırdım dümeni. O an tek isteğim oğluma doğduğum evi göstermek, çocukluğumla ilgili hatıralardan bahsetmekti. Bir taraftan aracı sürüyor, diğer taraftan heyecanımı bastırmaya çalışıyordum.

Mahalle aralarından, dar sokaklardan hızla geçtim ve nihayet doğup büyüdüğüm sokağıma girdim. Çocukluğumu geçirdiğim iki katlı müstakil, bahçeli ev çoktan kocaman çirkin bir apartmana dönüşmüştü. Ancak yine de görmek istedim işte. Evimizin hemen önündeki çınar ağacı hâlâ duruyordu. Biraz solgun, biraz yalnız. Ama oradaydı, sanki benim tekrar gelmemi bekler gibi.

Çocukluğumda oyun oynamak için sokağa çıktığımda, arkadaşlarımın gelmesini, oyun kurmayı heyecanla beklerdim. Beklemekten yorulunca, evimizin hemen yanındaki çınar ağacının altına oturur, ellerimi yüzüme bastırır, bir an önce gelsinler diye sabırsızlanırdım. Bazen beklediğim süre uzar, gözlerimi bir noktaya sabitler, kendimi hayallere dalmış bulurdum. Bazen Tarkan, bazen Malkoçoğlu ama çoğunlukla Süpermen olurdum.

Okul ile beraber hayallerim de değişti. Ne olmak istersin diye sorulduğunda hiç düşünmeden atom bilimci derdim. En büyük ve en ulaşılmaz olanı… Sonrasında daha da ulaşılmaz olanlar ile sürdü hayallerim, ilk aşkın ve beklentilerin hayali ile…

Ne olmak istersin diye sorulduğunda hiç düşünmeden atom bilimci derdim.

Gemlik’ten çıkarken içimdeki eksikliğin ne olduğunu bulmanın rahatlığı içindeydim. Uzun süredir hayal kurmuyordum, işte buydu eksikliğim.

HAYALLER GERÇEKLİĞE ZEMİN HAZIRLAR

Hayal gücü hayalperestlikten çok farklıdır. Hayal edebilmek zihinsel bir işlevdir, daima aktif olmak ister. Dünyada pek çok başarılı insana baktığımızda, hedeflerine ulaşmak için aktif olarak hayal güçlerini kullandıklarını görebilirsiniz.

Dünyada pek çok başarılı insanın,
hedeflerine ulaşmak için aktif olarak
hayal güçlerini kullandıklarını görebilirsiniz.

Hayal gücü zihni hazırlar, zihinde yapılan canlandırma kişiyi o hedefe ulaşabileceğine dair ikna eder, ardından zihin gücü devreye girer. İnsan, fırsatları görebildiği açık bir algıya ulaşır. İçgüdüsel olarak, hayalleri gerçek kılacak eylemlerde bulunmanız yönünde içsel bir itme oluşur. Yani tüm bunları zorlama ile değil, ittirerek var etme çabası ile değil; gönüllü, keyifle yapıyorken bulursunuz kendinizi.

Sizlere de ulaşmak istediğiniz hedeflere doğru ilerlerken, hayal gücünüzden yararlanmanızı şiddetle tavsiye ederim. Deneyin ve görün.

“Neyi yapabiliyorsanız ya da yapabileceğinizi hayal ediyorsanız ona başlayın. Cesaretin içinde zeka, güç ve sihir vardır. Bir tomurcuğun içinde kapalı kalmanın risklerinden daha fazla acı verdiğinde zaman gelmiş demektir” diyor Goethe.

Bir şeyleri gerçekleştirmek için herkesin izlediği farklı yöntemler vardır ama her şey önce zihinde bir hayal ile başlar. Hayatta elde edebileceklerinizin sınırını, hayal gücünüzün sınırları belirler.

Hayatta elde edebileceklerinizin sınırını,
hayal gücünüzün sınırları belirler.

Hayallerinizi mevcut durum ile sınırlamaya kalkmayın. Şu andan bağımsız olarak sizi ne mutlu edecekse onu isteyin, hayal edin ve peşinden koşun. Hayalinizin peşinden giderseniz başarıya ulaşırsınız.

Bir söz de Einstein’dan; “Zekanın gerçek göstergesi hayal gücüdür, bilgi değil. Bu yüzden hayal gücünüzün hantallaşmasına izin vermeyin. Hayal, bilimden daha önemlidir, çünkü bilim sınırlıdır. İnsan aklın sınırlarını zorlamadıkça hiçbir şeye ulaşamaz.”

Çok önemli bir değişimi hep birlikte gerçekleştiriyoruz. Sınırlarımızı zorlayan hedeflerimiz var. 70 yıllık geçmişi ile Türkiye’nin en köklü sanayi grupları arasında yer alan Borusan’da Endüstri 4.0 değişimini tamamlamak, dijitalleşme basamaklarını hızla çıkmak, yeniyi yaratmak… Bilime ve teknolojiye adanmış ekiplerimiz, gayretimiz, inancımızla gerçekleşiyor.

Zorla var etme çabası ile değil; gönüllü olarak, keyifle başaracağız.

Başarılı bir değişim için durmayın… hayal edin. Sevgiyle kalın.

Murat Yıldırım
YAZAR HAKKINDA

Murat Yıldırım

Murat Yıldırım, Borusan ArGe Genel Müdürü. Daima üreten, fark yaratmayı hedef edinmiş, mükemmele odaklı bir düşünce adamıdır.