Bir Şampiyonun Hikayesi

1710

Ormanlar, parklar, dağlar,çayırlar… Açık arazide bir harita ve pusulayla yönünüzü bulabilir, size verilen hedeflere ulaşabilir misiniz? Hassas yön bulma becerileri, hızlı ve doğru karar alma yeteneğinizi geliştiren böyle bir spor var: Patika oryantiring.

Borusan Mannesmann’ın ambar personeli Mevli Mokan beş yıldır bu spor ile uğraşıyor. İlk başta istemeyerek başlasa da kahramanımız çıktığı bu yolculukta pek çok başarıya ve şampiyonluğa imza atıyor. Konfor alanının dışına çıkıyor, önyargılara meydan okuyor, önüne çıkan türlü engelleri aşıyor.

Şampiyonun ilham veren hikayesi videomuzda.

ENGELLERE MEYDAN OKU

Mevli’nin hikayesinde videoda yer verebildiğimizden çok daha fazlası var aslında. Onu etkileyen bir olayı Portekiz’de katıldığı dünya şampiyonasında yaşamış. “Yalnız yaşayan biri olduğum için eve geldiğimde genelde eşyalarımı gelişigüzel etrafa atar, daha sonra evi toparlamam gerektiği zaman toparlardım. Ama dünya şampiyonasında bir İtalyan sporcu dikkatimi çekti. Sporcu tekerlekli sandalyede yarışıyordu, kolları ve bacakları yoktu. Ama yarışma bittiğinde tekerlekli sandalyesinin önündeki platformda bulunan plastik kutuya bütün yarıştığı malzemeleri, harita, pusula ve kalemini ağzıyla tek tek itinalı bir şekilde yerleştiriyordu. Onu izlerken hem ibret aldım hem de aslında benim hayatımda değiştirmem gereken ne kadar çok şey olduğunu fark ettim” diyor.

Spora başlamadan önceki hayatını ise “asosyal” olarak tanımlıyor. İş ve ev arasında mekik dokuyor, evdeki zamanını internette oyun oynamakla geçiriyormuş. Yarışmadan ilk derecesini kazandığında, müjdeli haberi vereceği, beraber sevineceği kimsenin kalmadığını fark ediyor. Patika oryantiring daha fazla hayatın içine karışmasını, sosyal çevresinin daha çok gelişmesini sağlıyor. Hiperaktif çocukların da oryantiring eğitimleriyle analitik düşünme becerilerini artırdıklarını ve enerjilerini daha iyi kullanmalarını sağladığını sözlerine ekliyor.

HAREKETE GEÇ

Borusan Spor Kulübü, #HareketeGeç sloganıyla tüm çalışanlarını daha mutlu, sağlıklı olmaya ve takım ruhuyla hareket etmeye davet ediyor. İster amatör, ister sporcu, isterse daha önce hiç spor yapmamış olsun, tüm Borusanlılar spor kulübünün sunduğu imkanlardan faydalanabiliyor. Branşlar ve katılım ile ilgili daha detaylı bilgiye linkten ulaşabilirsiniz.

Borusan Turuncu
YAZAR HAKKINDA

Borusan Turuncu

Borusan Turuncu, Borusan’ın editöryel dinamosudur. Borusan hikayelerinin küratörlüğünü yapar.