Borusan’da 10 Yıl

1182

Bugün, Borusan’da 10’uncu yılım.

10 yıl Borusan gibi köklü kurumlarda kısa bir süre ama insanın hayatında, kariyerinde oldukça uzun bir süre. Hayatımın dörtte birinden biraz az, kariyerimin neredeyse yarısı. Bunlar matematiksel ifadeler. Biz iletişimciler, mesajlarımıza netlik kazandırmak için rakamlarla konuşmayı tercih etsek de, sayıların dünyasını pek sevmeyiz. Rakamlar duyguyu yansıtamazlar. Bazen kelimeler de duyguları ifade etmenin en iyi yolu değil. Bugün olduğu gibi.

KADINI GÜÇLENDİRME ÇALIŞMALARIMIZ BİRLEŞMİŞ MİLLETLER’DE

Birkaç gece önce uykumdan tuhaf bir soruyla uyandım: Neden?

“Neden” sorusunun bir hedefi yoktu. Yani sahip olduğum bir fikir, gerçekleştirdiğim bir eylem ya da aldığım bir karara yöneltilmiş değildi bu soru. Sadece “neden” diye soruyordu içimden bir ses bana. Sorunun beni nereye götüreceğini izlemeye başladım. Hayatımın kısa bir özeti gözümün önünden geçti.  Özellikle de yaptığım önemli seçimler.

SURİYELİ ÇOCUKLARA YILBAŞI HEDİYELERİNİ VERİRKEN.

Meslek seçimlerim; sırasıyla gazetecilik, ajans yöneticiliği ve kurumsal iletişim. Seçtiğim arkadaşlar, sosyal çevrem. Birbirinden farklı ilgi alanlarım. Seyahat etmek için seçtiğim ülkeler. Okuduğum kitaplar. Kişisel gelişim amacıyla aldığım eğitimler. Hayata geçirdiğim sayısız mesleki proje, kurduğum ekipler. Zamanı yönetirken yaptığım seçimler. Abartıp kıyafet seçimlerime kadar gözden geçirdim ve her şeyin ardındaki “neden”i bulmaya çalıştım.

Yaptığım küçük ya da büyük hiçbir seçimin tesadüf olmadığını fark ettim.

VİYANA’DA BİFO İLE KONSER SONRASI BÜYÜKELÇİ’NİN DAVETLİSİYİZ.

Bu derin sorgulama bana, yaptığım küçük ya da büyük hiçbir seçimin tesadüf olmadığını fark ettirdi. Peki, meslekten kıyafete kadar uzanan geniş bir yelpazede seçimlerimi hangi kritere göre yapmıştım?

Duygular mı? – Bazen ama her zaman değil.  Mantık mı? – Asla! İş hayatımda, unvan, maaş, sosyal statü ya da güç sahibi olmak, verdiğim kararlarda hiçbir zaman rol oynamamıştı.

Dikkatli baktığımda yaptığım seçimlerin ortak paydasında “değerler” olduğunu gördüm. Bana ait değerler. Çoğu ailem tarafından, çocukluktan itibaren kişiliğime yüklenmiş değerler: Dürüstlük, adalet, eşitlik, vicdan, güvenilirlik, sahicilik, tevazu, sadelik, faydalı olmak. Köy enstitüsü mezunu öğretmen bir annenin kızı olarak Atatürkçülük tabii.

Seçimlerim, öz değerlerimle uyumlu yaşama çabasının bir sonucuydu.

“Neden” sorusu yanıtını buluyordu. Yaptığım her seçim, öz değerlerimle uyumlu yaşama çabasının bir sonucuydu.  Bu çaba, en yakın arkadaşlarımdan, mesleğime kadar yaptığım tüm seçimlerin nedenini açıklıyordu.  Borusan’da çalışmayı neden bu kadar sevdiğimi de.

Bu kurumda, 10 yıl önce beni ben yapan değerlerimle buluştum ve benimki gibi değerlere sahip insanlarla çalıştım, çalışıyorum. Dürüst, vicdan sahibi, sade, sahici ve faydalı. Bilgiye, kaliteye, mükemmelliğe sımsıkı tutunan, çalışma kavramını “ülkesine gönül borcu ödemek” ile anlamlandıran insanlar.

ASIM KOCABIYIK İLE 5 YILA YAKIN ÇALIŞMAK HAYATIMIN EN ÖNEMLİ ŞANSIYDI.

Kurum – çalışan ilişkisi basit bir iş sözleşmesinden ibaret değil.

Değerlerinizle buluştuğunuzda, kendi gerçeğinizi yaşıyorsunuz. Değerlerinizle buluştuğunuzda, içinizdeki sonsuz potansiyel ortaya çıkıyor.  Kurumlar; kültürü, vicdanı, ahlakı, duyguları olan varlıklar. Kurum – çalışan ilişkisi basit bir iş sözleşmesinden ibaret değil. Karşılıklı verilen bir söz, ikili bir duygu alışverişi. Kimi zaman başarılar kazanırsınız sevinçten havalara uçuran. Kimi zaman hatalar yaparsınız, “yer yarılsa da içine girsem” dedirten. Bazen kırılır, bazen gücenirsiniz. Kimsenin sizi anlamadığını düşünür, yalnız hissedersiniz. Koşullar ya da ruh halleri değişir, insanlar geçicidir.

HER YIL BİRKAÇ ÖDÜL ALMANIN GURURUNU YAŞADIK.

Değişmeyen güven duygusudur ve bu duygu varsa içinizde, doğru yerde, doğru kişilerlesinizdir. Ben,10 yıldır bu güven duygusuyla çalışıyor, yaşıyorum.

Değerlerimle yaşamama, kendim olmama izin verdiğin için teşekkür ederim Borusan.

Şule Yücebıyık
YAZAR HAKKINDA

Şule Yücebıyık

Şule Yücebıyık. Borusan Holding Kurumsal İletişim Direktörü. Anne. Gazeteci. İletişimci. ICF Liderlik & İletişim Koçu. Özgürlük ve bilgiyle hiç bitmeyen bir aşk yaşıyor.