Borusanlılar Bu Yaz Ne Okuyor?

2156

Bu sıcak yaz günlerinde tatil planları ve bavula konulacaklar listeleri yaparken, yolculukların, plajların, havuzların ve parkların vazgeçilmezleri kitapları es geçmek olmaz. Borusanlılar’a okumaktan zevk duydukları ve tavsiye edecekleri kitapları sorduk. Gelen birbirinden ilginç öneriler arasında, kişisel gelişimden polisiyeye, fantastik edebiyattan felsefeye ve klasiklere kadar çeşitli zevklere hitap eden kitaplardan bir okuma listesi derledik. Güneş kreminiz, mayonuz ve buzlu kahvenizin yanında hangi kitabı yanıma alsam diye düşünüyorsunuz, listemize göz atmadan geçmeyin.


İnsan Ne ile Yaşar? Tolstoy

Bu eserin en çok etkilendiğim tarafı felsefesinin ve yaşam şeklinin bir Mevlana’dan, bir Hacı Bektaşi Veli’den, bir Yunus Emre; hatta bir Şems’ten hiçbir farkı olmaması. Tolstoy söylem ve eylem birliği yaşayan bir filozoftur aslında. Benim için bu kitap ve Tolstoy’un yaşamı, Hristiyan bir Ortodoks’un gözünden sade bir anlatımla tasavvufun dile gelmiş halidir. Onlarca arkadaşıma hediye ettiğim bu kitap, orta okulların son sınıfında müfredatın olmazsa olmazı olmalı; hatta bunun için mücadele bile verilmeli diye düşünüyorum. İnsan Ne ile Yaşar? çantada, başucunda, görülebilir bir yerde her daim olması gereken bir başyapıt.


Tolga Kandilli, Borusan Lojistik


Damızlık Kızın Öyküsü Margaret Atwood

Feminist bir distopya türünde sınıflandırılabilecek romanın geçtiği Amerika’da hastalıklar ve radyasyon sebebiyle nüfus azalır. Doğurganlık özelliğine sahip kadınlar, isimleri dahil tüm sosyal kimlik ve hakları ellerinden alınarak askeri yönetimin hakim olduğu rejimde yüksek rütbeli askerlerin emrine sunulur. Okuma, yazma dahil dış dünya ile tüm bağlantısı kesilen kadınlar arasında da damızlık kadınların kırmızı, eşi olanların mavi, henüz evlenmemiş olanların beyaz giysiler giydiği bir sınıf sistemi bulunuyor. Oldukça depresif bir havada seyreden kitabı diğer bilinen distopyalardan (1984, Fahrenheit 451 vs.) ayıran özellik ise kadınların var olan düzene doğmuş ve kanıksamış olmamalarını, bir geçiş dönemini anlatıyor olması.

Beni bu romana çeken; kadın olmaya farklı bir açıdan bakmama imkan vermesi ve böylesine karanlık bir ortamda dahi güçlü bir hayatta kalma dürtüsünün sürdürülebilmesi oldu.

Kitap aynı zamanda The Handmaid’s Tale isimli dizi uyarlaması ile 2017 yılında Emmy ödülüne layık görüldü.


Gülçin Celayer, Borusan Otomotiv


Günden Kalanlar Kazuo Ishiguro

Kazuo Ishiguro’nun çok sevdiğim eseri Günden Kalanlar bir yol hikayesidir. Bu hikayenin baş kahramanı Bay Stevens, profesyonelliğinden ve işine duyduğu inançtan taviz vermeksizin geçirdiği otuz yılın ardından, eski ve lüks bir Ford’un direksiyonunda yolculuğa çıkar. İş yaşamında zirveyi görmüş bir adamın anıları, İkinci Dünya Savaşı’nı henüz geride bırakmış İngiltere’nin köy yollarında canlanacak ve Bay Stevens’ın şaşmaz inançlarını sorgulamasına neden olacaktır.

Yaz aylarında çıkmak istediğim uzun yol sürüşlerinden önce, kitaba dördüncü başlangıcımı yapmak niyetindeyim. Böylece Kazuo Ishiguro’nun ustalığından daha fazla ilham alabilirim.


İsmail Terzi, Borusan Otomotiv


Nar Ağacı Nazan Bekiroğlu

Kitap yazarın İstanbul’a gitmek için Tebriz’den yola çıkan fakat Trabzon’a yerleşen dedesinin hayat hikayesini ve Balkan savaşından başlayıp 1. Dünya savaşına kadar uzanan süreçteki hayatları anlatıyor. Roman İstanbul’a gitmek için Tebriz’den yola çıkan Settarhan’ın Zehra’yı gördükten sonra Trabzon’da yaşamaya karar vermesini anlatmakla başlar ve diğer yandan da iki büyük savaşın insanların hayatlarında yaşattığı kaoslara değinir.

Kitapta savaşta hayatını kaybeden İsmail’in, ailesinin araştırması sonucu yıllar sonra bulunan günlüğünde iki büyük savaşın içinde yaşanan, dopdolu üç aşkın, bambaşka hayatların, açlığın, sefaletin, hayatta kalma mücadelesinin, vatanı kurtarma çabasının ortasında yitip giden yaşamlar ve savaşın ne olduğunu bittiğinde anlayan insanlar betimlenmektedir.


Esin Algül, Borusan Oto


Serenad Zülfü Livaneli

Kitap Maximilian’ın gizemli hikayesini öğrenmek için çabalayan, ipuçları toplayan Maya isimli genç bir kadının hikayesini anlatıyor. Bunların ötesinde insanların hayatlarına dokunan bir aşk hikayesi çıkıyor karşımıza: Maximilian ve Nadia. Maximilian, yıllar önce sevgilisinin yavaş yavaş ölümünü izlediği uçurumun kenarında, yaşlanmış vücuduna yağan yağmura ve buz gibi havaya aldırmadan Nadia için bestelediği “Serenade” isimli bestesini çalıyor. Elindeki kemanı zar zor tutmasına rağmen, o an orada ölene kadar keman çalmak istiyor. Ama zaman çok acımasız. Ses kesiliyor. Unutuyor bazı notaları. Yeniden başlıyor çalmaya. Her seferinde yeniden…

Zihnimde canlandırdım kemanın sesini ve bölüm biter bitmez interneti açıp besteyi dinledim. Zihnimde canlanan müziğe o kadar benziyordu ki. O an Zülfü Livaneli’nin kalemine bir kez daha hayran kaldım. Yarım kalmış bu aşkın, bu şekilde sonsuzluğa ulaşmasına isyan ettim. Gerçekten yaşanmış bir hikayeden bu kadar etkileneceğimi hiç düşünmemiştim.  Hâlâ çok sevdiğim kitaplar arasında birinci sırayı kimseye kaptırmıyor.


Serap Çakmakçı, Borusan Mannessmann


Kuyucaklı Yusuf Sabahattin Ali

Aydın’ın Kuyucak köyünde yaşayan ve 10 yaşında yetim kalan Yusuf’un hikayesi bu. 1930’lu yılların taşrasında zorbalık ve adaletsizliğin gözler önüne serildiği, cahilliğin bu topraklarda nasıl büyütülüp çoğaltıldığını toplumsal eleştiri olarak ele alan Kuyucaklı Yusuf, aynı zamanda en romantik roman kahramanlarından biri kabul edilen Kuyucaklı Yusuf’u da sayfalarında barındırıyor. Yusuf’un Muazzez ile yaşadığı aşktan, Yusuf’ un hayat karşısındaki saf ve acemice duruşunun trajik bir sona doğru ilerlediği hikayeden etkilenmemek mümkün değil.

Bu kitabı sevmemin ve tavsiye etmemin en büyük sebebi, bir insanın dıştan gözlemlenmesi mümkün olmayan iç dünyasının yazar tarafından oldukça başarılı bir şekilde anlatılmış olması. Öyle ki kitabı bitirdiğimde sanki Kuyucaklı Yusuf’u tanıyordum ve hikayenin bittiği yerden sonra Yusuf’ un hayatı bundan sonra nasıl olur diye düşünürken buldum kendimi.


Ece Perçin, Borusan Oto


Kırlangıç ÇığlığıAhmet Ümit

Betimlemelerin ve kişisel analizlerin sık sık yer aldığı Kırlangıç Çığlığı kod adı “Körebe” olan bir seri katil cinayetlerinin perdesi aralanırken özellikle çocuk istismarı, kalıcı psikolojik etkisi ve organ kaçakçılığı ele alınıyor. 12 yaşında iken üvey babası tarafından senelerce taciz edilen bir çocuğun ileriki yaşlarda hâlâ atlatamadığı psikolojik sorununu aşabilmek için kendine bulduğu çözüm: Çocuk tacizcisi olarak ceza alıp yargılanan 12 suçluyu kendi belirlemiş olduğu standart cinayet teknikleri ile 2012 yılında öldürmek. Bu cinayet teknikleri 2017 yılında organ kaçakçılarının hedefi olur ve içinden çıkılamaz bir hale döndüğünde 2012 yılından bu yana cinayet işlemeyen Körebe yeniden ortaya çıkar.

Son zamanlarda günümüz Türkiye’sinde sürekli duyduğumuz çocuk istismarı haberlerinin hikaye edilmiş haliydi kitap. Gerçekten çok daha bilinçli bireyler olmak zorunda olduğumuzu hatırlattı ve farkındalık oluşturdu.


Eda Gezmiş, Borusan Oto


Elon Musk – Tesla, Spacex ve Muhteşem Geleceğin Peşinde Ashlee Vance

Kitap genç girişimci Elon Musk’ın yaşamının başlangıcından itibaren aldığı yolda psikolojisi, yaşadıkları, duruşu ve hayatındaki dönüm noktalarını; yerleşik düzene meydan okuyan Zip2, Spacex, Tesla, Solar System şirketleri hayata geçerken yaşanan problemleri, azmi ve birden fazla sıradışı başarı hikayesini konu alıyor.

Okuduğum süreçte uykumda dahi orada yaşanan heyecanı hissetmeye devam edecek kadar etkileyici bulduğum bir hikaye. Tüm projeleri için aldığı tepkiler imkansız olduğu yönündeydi, Elon Musk ise yine de inanmaktan vazgeçmedi, gece gündüz ve yıllarca inanarak çalıştı. Zeka, azim, istikrar ve inançla birleşince ortaya mucizeler çıkacağına bu hikayeyle şahit olunabilir.


Elif Çiçek, Borusan Lojistik


Araf Annesi Burcu Karataş Metin

Annelik müessesindeki ilk zamanlarında çok zorlanmış biri olarak aslında hiç zannettiğim gibi kolay olmadığını ve yalnız olmadığımı anladığım bir kitap benim için.

Annelik ne kadar kolay? Uykusuz gecelerle ne derece mücadele edebilirsiniz? Çocuk büyütmek aynı zamanda sabır dağında Nirvana yapmak demekse ne derece hazırsın? Sosyal medyada paylaşılan mükemmel makyajlı bakımlı anne olmak herkese nasip olur mu olmaz mı?

Bütün bu süreçte nelere ihtiyacınız var ve herkesin kolaylıkla dile getiremeyecekleri şeyleri dile getiren ve çoğu kimsenin aslında duymaktan korkacağı şeyleri ama aslında gerçekte birçok kişinin yaşadığı aslolanı anlatan kitap.


Nazlı Akkaş Kaya, Borusan Otomotiv


Mezeleri Güzel Erdem Aksakal

Kitap Anadolu’nun bağrından kopup gelen beyaz yakalının hikayesini anlatıyor. Aldığı eğitim, çektiği çile, gördüğü yaşantılar beyaz yakalı diye tabir edilen kesime bir üst sınıfa ait bir yaşamı hak ettiğini düşündürse de eline geçen maaş ve kendine kalan boş zaman sadece o üst sınıfa ait olmanın hoş bir hayal olarak kaldığı gerçeğini suratına vuruyor. Kitapta aslında bunu kabul edemeyen grubun dışardan bakıldığında ne kadar komik durduğunu anlatılıyor.

İnsanların sınıf atlamak için nelere katlandığını ama aslında bir yere atlayamayıp basamaklarda nasıl eğreti duruğunu çok güzel tespitlerle göstermiş. Samimi ve içten bir dille içinde bulunduğumuz dünyayı dışardan izlememize fırsat veriyor.


Selim Yılmaz, Borusan Otomotiv


Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı Mark Manson

Kafaya takmamak diye bir şey yok. Asıl soru neyi kafaya takacağımızdır. Ve aslında en önemlisi önemsiz bir şeyi kafayı takmamayı nasıl becereceğimizi bulmaktır. Kafaya takmama fikri, hayattan beklentilerimizi yeniden yönlendirmenin ve neyin önemli, neyin önemsiz olduğunu tespit etmenin basit bir yolu. Kitap bize hayatımızın envanterini çıkarmayı ve önemli maddeler dışındakilerin üzerine çizmeyi öğretiyor.

Kitabı sevme nedenim ise, yazar okuyucuya sadece ipuçları vererek çıkış noktasını kendisinin bulmasına yardımcı oluyor. Anlatım dili akıcı ve verdiği örnekler ile zenginleştirilmiş.


Gamze Şenkal, Supsan


İkigai: Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırrı Hector Garcia, Frances Miralles

Her sabah yataktan müthiş bir enerjiyle kalkıyor, gideceğiniz her yere, elinizin değdiği her işe bu enerjiyi bulaştırıyorsanız bunun bir sebebi olmalı. Japonlar bu enerjiye ikigai demiş. Kitap kendinizi ve ikigainizi keşfe çıkmak istiyorsanız, keyifle okuyabileceğiniz bir kitap.Temelde kendini fark et ve kendini sev mesajını aşılıyor.


Gamze Gökduman, Borusan Makina


Yürümenin Felsefesi Frederic Gros

Kitap Nietzsche, Rimbaud, Rousseau ve Thoreau gibi ünlü düşünür, yazar ve felsefecilerin hayatında aslında yürümenin, yalnız yürümemin onları nasıl geliştirdiğini, fikirlerini ve düşüncelerini nasıl içlerinden geldiği gibi, doğal bir şekilde anlatmalarına yardımcı olduğunu anlatıyor. Aslında hepimiz onlar gibi yapıyoruz ama bunun farkında değiliz, bunu gördüm. Bir çoğumuz yalnız yürümeye cesaret edemiyoruz.


Gülçin Celayer, Borusan Otomotiv


Uygarlıkların Grameri Fernand Braudel

Uygarlıkların Grameri bulunduğumuz şuanki dönemin sadece eski dönemlerin bir devamı, bir mirası olduğunu vurguluyor. Kitabı sevmemdeki en önemli sebeplerden biri, biz insanlar yeniliğe, farklı kültüre, farklı uygarlıklara açık olmazsak kendi mevcut olduğumuz medeniyeti bir adım öteye götürmeyi bırakın, mevcut seviyemizin de çok çok aşağısında kalacağımız mesajını vermesi. Medeniyet herhangi bir milletin ya da herhangi bir coğrafyanın bir malı değildir. Medeniyeti bir nehir gibi düşünürsek; her toplum ve millet o nehri beslemiştir ama o nehir dönem dönem yönünü değiştirir. Kitap özellikle uygarlığın ortak bir miras olduğunu bizlere vurgulamakla, bizlerin uygarlık nehrine her daim birer katkı yapmamızı ve o engin nehirlerden su içmemizi vurguladığı için zevkle okudum.


Hüseyin Tekkol, Borusan EnBW Enerji


Bülbülü Öldürmek Harper Lee

Kitap 1950’lerde Amerika’da yaşanan ırkçılığı ve tüm baskılara, yargılamalara rağmen beyaz bir avukat olan Atticus’un işlenen bir suç karşısında siyahi Tom Robinson’u savunmasını konu alıyor. Yaşanan bu süreçte konu Atticus’un çocuğu Scout’un dilinden anlatılıyor ve kitapta ön yargılar, adalet arayışı, sosyal hiyerarşi, ebeveyn ilişkileri ve ırkçılık yoğun olarak işleniyor. Bülbül, adalet ve masumiyeti temsil ediyor.


Uğur Alkan, Sitech Eurasia


[simple-author-box ids=”22,23,15,24,25,26,27,28,29,30,31,32,33,34″]

Borusan Turuncu
YAZAR HAKKINDA

Borusan Turuncu

Borusan Turuncu, Borusan’ın editöryel dinamosudur. Borusan hikayelerinin küratörlüğünü yapar.