Borusanlılardan Atatürk’ü Daha İyi Anlamak İçin Kitap Tavsiyeleri

1790

Her yıl 10 Kasım’da Borusan’ın kurucusu ve onursal başkanı Asım Kocabıyık’ın vasiyeti üzerine yaklaşık 500 Borusanlının katıldığı, 2000 kişinin canlı izlediği özel bir Atatürk’ü Anma ve Anlama programı düzenliyoruz. Bu programlarda amacımız yas tutmak değil, onu daha iyi anlamaya çalışmak ve geleceğe umutla bakmak. Eğitim, bilim, gençlik, kadın ilerleyişi… Bu temalardan sadece bazıları.

Bu hafta sonu  gerçekleştirdiğimiz Atatürk ve Kadın temalı 10 Kasım törenimiz ilhamla dolmamızı ve geleceğe umutla bakmamızı sağladı. Bu arada okuyucularımız için de Borusanlıların tavsiye ettiği bir kitap seçkisi hazırladık. Çünkü hepimizin Mustafa Kemal Atatürk’ü daha iyi anlamaya ihtiyacı var.


Nutuk, Mustafa Kemal Atatürk

Atatürk Nutuk adlı eserinde yaptıklarını kronolojik sıra ile aktarıyor. Aziz vatanın hangi safhalardan geçtiğini, vatanımızın içinde bulunduğu bedbaht durumu ve ihanet içinde bulunan yöneticileri anlatıyor. Atatürk kendisi de bu kitabın tek doğru olarak kabul edilmemesi  gerektiğini ve eleştiriler istediğini gerek dil kurultaylarında gerekse de tarih kurultaylarında çoğunlukla belirtmiştir.

İbrahim Dalkılıç, Borusan Lojistik

Onun fikirlerini, vizyonunu, önderliğini, gençliğe öğütlerini, mücadeleci ruhunu, karakterini, vatan aşkını, inkılap ve devrimlerini, kısacası ulu önder Atatürk’ümüz olma sebebini anlatan yegane kitap.

Nazlı Akkaş Kaya, Borusan Oto

Yeni bir ulusun doğuşunu, hangi koşullarla oluşumun sağlandığını ve yapılmış olan fedakarlıkları yakından öğrenmemizi sağlıyor. Kurtuluş Savaşı’nın tarihini Atatürk’ün kaleminden okuma ve Atatürk’ü daha iyi tanıma şansı veriyor. Bugün hür bir şekilde yaşayabilmenin ne demek olduğunu he rgün bizlere hatırlatan bir başucu eseridir.

Yavuz Eris, Borusan Mannesmann


Büyük Kardeşim Atatürk, Makbule Atadan

Atatürk’ü en çok anlatan kitabın kız kardeşi Makbule Atadan’ın Atatürk’e dair yazdığı “Büyük Kardeşim Atatürk” kitabı olduğunu düşünüyorum.Çocukluğu ile ilgili detaylar ve yaşadıkları, annesi ve kız kardeşi ile olan ilişkisi, kadının Türk toplumundaki konumu ile ilgili fikirlerinin filizlendiği anlar.
Bütün bunları okumak ve hayatımıza nasıl yansıdığını görmek gerçekten heyecan vericiydi

Burcu Menemencioğlu, Borusan Lojistik


Atatürk’ün Yanı Başında, Mustafa Kemal Ulusu

Eski Futbol Federasyonu Başkanı Mustafa Kemal Ulusu’nun, babasının Atatürk’le anılarını anlattığı kitap. Babası Nuri Ulusu, Atatürk’ün uzun yıllar kütüphanecisi olarak yanından ayrılmamış. Kitapta, Atatürk’ün hem insani yönünü, hem de nasıl bir kitap kurdu olduğunu anlıyorsunuz. Verdiği her kararın altının nasıl dolu olduğu net olarak anlaşılıyor. Ayrıca Mustafa Ulusu’nun hem dedesi hem de babasıyla olan kişisel anıları da çok ilginç.

Ahmet Yağlıcı, Borusan Makina


Latife ve Fikriye İki Aşk Arasında Atatürk, İsmet Bozdağ

Atatürk’ün yaveri ve yakın arkadaşı Salih Bozok’un anıları; muhtemelen çok az kişinin bu derece yakından gözlemleyebildiği yönlerini, tercihlerini ve olaylar karşısındaki tutumuna ışık tutması bakımından değerli.

Ateş Ortaç, Borusan Makina


Atatürk Modern Türkiye’nin Kurucusu, Andrew Mango

Bu kitap ile ilgili vurgulanması gereken en önemli özellik nesnelliğidir. Çünkü bu benim tarihin ve de siyasetin odağındaki kişiler ile ilgili biyografik yazılarda dikkat ettiğim ilk şeydir; yani önyargılardan uzak olup kapsamlı araştırmalara dayandırılması. Bu konuda son derece başarılı bulduğum yazar, bazı noktalarda M. Kemal Atatürk’ün insani yönlerini, duygu ve düşüncelerini, hissettiklerini, hissettirmek istediklerini o kadar yalın bir şekilde hikayeleştirmiş ki askeri dehasını bir kenara bırakıp, onunla ve bence en önemlisi yaptıklarıyla empati yapabilmenize olanak sağlıyor.

Bir toplum hikayesini unutur ise o toplum geleceği üzerinde hükmünü yitirir. Bu kitap, bize hem hikayemizi hem de hikayemizi yazanı, efsanemizi asla unutturmayacak bir eser.

Anıl Oğan, Borçelik


Atatürk Bir Milletin Yeniden Doğuşu, Lord Kinross

Yazar kitabı hazırlamak için uzun süre Türkiye’de kalmış ve eserini beş senede titiz araştırmaları sonucu tamamlamıştır. Atatürk hakkında birçok bilgiyi barındıran bu eser, büyük önder hakkında yazılmış en kapsamlı eserdir. Kolay dili ve akıcı anlatımı ile bitirene kadar elinizden düşüremeyeceğiniz bir kitaptır. Atatürk’e olan hayranlığınızı bir kez daha artıracak olan muhteşem bir başyapıttır.

Sezer Gül, Borusan Oto

Çocukluğundan gençliğine, aldığı kararlardan yaşam tarzına kadar o kadar ince ve çoğu yerde okumadığım detaylar vardı ki… Bu kitabı okuduktan sonra Atatürk’ü bir nebze de olsa daha yakından tanıyormuş, anlıyormuş gibi hissedeceğinize eminim.

Sevda Yazan, Borusan Lojistik


Hangi Atatürk, Atilla İlhan

Henüz bitirdiğim kitapta, Atatürk’ten ziyade Atatürkçülük anlatılıyor. Tek ve en büyük arzusunun her açıdan ‘tam bağımsız Türkiye’ olduğu ve bu koşulda ölümüne kadar yaptıkları, ancak ölümünden sonra gerçek Atatürkçülüğün yozlaştırıldığı ve içinin nasıl boşaltıldığı anlatılmaktadır.

Korhan Güneşdoğdu, Borusan Makina


Dünya Düşünürleri Gözüyle Atatürk ve Cumhuriyeti, Özer Ozankaya

Çağdaşlaşma, ulusal egemenlik, siyasetten ekonomiye tam bağımsızlık, laiklik, hukuk devrimi, kadın hakları, dil devrimi, demokrasi… Atatürk ve Türk devrimi dışarıdan bir bakış açısı sunuyor. Bu kitabı dünya düşünürlerinin Atatürk hakkındaki objektif yorumları ve ilgili dönemde yaşamış kişilerin yorumları olduğu için seviyorum.

Ozan Faik Tumba, Borçelik


Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk kitabı, evvela imparatorluğu dirilten nesil olan 1880’liler kuşağı, Balkan coğrafyası ve Mustafa Kemal’in aile kökeni ile başlıyor. Akabinde Atatürk’ün askeri eğitimi, Manastır yılları, Milliyetçilikler Dönemi, İttihat ve Terakki, II. Abdülhamid, Enver Paşa, Ziya Gökalp, Trablusgarb, Balkan Savaşları ve Sofya yıllarıyla devam ediyor. Dolayısı ile hem tarihi çok seven biri hem de üniversitede yeni Tarih bölümünü seçmiş biri olarak, muazzam keyif aldım.

Hüseyin Yalçın, Borusan Holding


Tek Adam, Şevket Süreya Demir

Tek Adam, Şevket Süreyya Aydemir’in 3 ciltlik Tek Adam serisinin ilk cildi. Mustafa Kemal Atatürk’ün doğumundan başlayıp, ailesini, dostları ve düşmanları ile ilişkilerini ve çatışmalarını, Samsun’a çıkışına kadar ayrıntılı anlatan bir kitap. En güzel Atatürk biyografisi aynı zamanda her çalışmaya referans olacak bir kitap.

Dilay Tosun, Borusan Oto

Borusan Turuncu
YAZAR HAKKINDA

Borusan Turuncu

Borusan Turuncu, Borusan’ın editöryel dinamosudur. Borusan hikayelerinin küratörlüğünü yapar.