Engelli Hayvan Barınağı Bana Neler Hissettirdi?

1434

Benim için hayvanlara dokunmak ve onlarla iletişimde olmak her zaman çok özel olmuştur. Kendimi bildim bileli bir şekilde onları besler, onlarla ilgilenir ve onları gördüğüm her yerde severim. Çocukluktan kalan en güzel alışkanlığımdır bu.

Ufak bireysel farkındalıklarla sokak hayvanlarının daha kolay yaşamalarını sağlayabiliriz. Bazen ise elimizden daha fazlası gelir. Borusan’da gönüllülerle beraber engelli sokak hayvanlarına dair bir proje yapma fikrimiz çıktığında da büyük bir heyecanla o günü bekledim. Bu sıcak hikayeyi sizinle de paylaşarak, belki daha fazla engelli hayvanın sahiplenilmesine yardımcı olabilirim diye umuyorum.

BARINAKLARDA ASIL İHTİYAÇ: AİLE VE SEVGİ

Borusanlı gönüllülerle birlikte İzmir’de Özgür Hayvan Parkı’ndayız.

İstanbul’dan İzmir’e yapacağımız yolculuk anı ve hazırlık aşamasında hep nasıl bir manzarayla karşılaşacağımızı merak ettim. Hazırlıklarımızı tamamladıktan sonra gönüllü arkadaşlarımla birlikte İstanbul’dan İzmir’e yola çıktık. İzmir’de bizi Efoder Hayvan Hakları Kurulu sanki yıllardır tanışıyormuşuz gibi sıcak bir şekilde karşıladı. Aynı amaca hizmet eden ve inanan insanlar olarak bir olmuştuk. Bizim için en etkileyici kısım hayvanlarla tanıştığımız ve kaldıkları yuvaları ziyaret ettiğimiz anlar oldu.

Burada engelli kedi evlerini ve başından zorlu hikayeler geçmiş hayvan dostlarımızı ziyaret ettik. Hissettiklerimi kelimelere dökmem zor, çünkü gördüğüm sevgiye muhtaç ve uzaklara bakan o gözleri sanırım hiç unutmayacağım.

Engelli kedi evlerinde sevgiye muhtaç gözler gördüm.

Barınaklarla ilgili birçok yazı okumuştum ve bu deneyimin çok farklı olacağını biliyordum ama düşündüğümden çok daha fazlasını hissetmiştim. Gördüklerim, farkındalıkla birlikte birçok farklı his uyandırdı bende. Her zaman için yapılacak daha fazla şey vardır dedim içimden. Hayattaki en güzel duygu farkında olduğun bir hisle ilgili harekete geçmektir. O gün bizi orada birleştiren ve sonrasında da bir arada tutacak olan şey hissettiğimiz ortak amacın ve sevginin peşinden gitmektir, hayvan sevgisinin.

Barınaklar birçok yönden uyanışa varmamıza yardımcı oluyor. Burada barınma ve yiyecek gibi temel ihtiyaçlardan ziyade aslında bu hayvanların en büyük ihtiyaçlarının aile ve sevgi olduğunu fark ediyoruz. Beni en çok etkileyen noktalardan biri dernek çalışanlarının barınaktaki kedi ve köpeklerden “çocuk” diye bahsediyor olmasıydı. Burada her bir canlı bir çocuk ilgisi görüyor, aynı şekilde sevgi ve büyük bir titizlikle kendisine yaklaşılmasını bekliyordu. Hayatlarını bu dostlara adamış insanlarla tanışmış olmak ve zamanlarının önemli bir kısmını bu amaca harcadıklarını görmek beni derinden etkilemişti. Her canlının gözlerinde yaşadıklarının izleri görülüyor ve hikayesi öyle net okunuyordu ki, etkilenmemek imkansızdı.

Her canlının gözlerinde yaşadıklarının izleri görülüyor ve hikayesi okunuyordu.

ÖZGÜR HAYVAN PARKINDA BİR GÜN

O gün için planladığımız ve ilk aşamada sevgili dostlarımıza en büyük faydayı sağlayacak şey şehrin belirli besleme alanlarına yerleştireceğimiz mama ve su kapları olmuştu. O gün tüm gönüllüler olarak İstanbul’dan getirdiğimiz borular ve malzemelerle birlikte mama kaplarını yapmaya koyulduk. Birlikten gerçekten kuvvet doğuyordu ve gün sonunda birçok besleme alanına yetebilecek kadar mama kabını yapmış olduk. Sonrasında burada yapılan beslemeleri görmek beni oldukça mutlu etti. Bu mama kapları sayesinde ulaşılması zor yerlerdeki beslemeler daha kolay hale gelmiş oldu.

Uzun vadede bu canlara mama dışında bir aile bulmak da çok önemli. Her canlının temel ihtiyaçları arasında yer alan aile ihtiyacı özellikle barınaktaki bu canlar için çok önemli. Hikayeleri dinlerken bu çocukların bir kısmının daha önceden evi olduğunu ve evlerini kaybettiklerini, bir kısmının ise hiç evi olmadığını dinledik.

Biz Borusan şirketlerinde bu canların bir kısmına yuva olmaya karar verdik ve harekete geçtik.  En önemlisi evlerimizde bir can beslemeye karar verdiğimizde bu canları engelli hayvan barınağından veya barınaklardan sahiplenmek. Bireysel olarak bu konuda yapabileceğimiz birçok şey var. Çevremizde yardım bekleyen dostları ve yardım eli uzatmak isteyen insanları buluşturmak yapabileceğimiz en basit adım aslında.

Bilun Solukçu
YAZAR HAKKINDA

Bilun Solukçu

Bilun Solukçu, Borusan Danışmanlık’ta işe alım uzmanı. İyiliğe gönüllüdür, tutkularını harekete dönüştürmeye heyecan duyar, hayatın “farkındalıkla” başladığına inanır.