Harekete Geçmeye Hazır Mıyız?

1049
Harekete Geçmeye Hazır Mıyız?

Sporun ne kadar önemli olduğunu, sağlıklı bir yaşam için kıymetini sürekli konuşup duruyoruz. Sadece yürüyüş yaparak bile hem fiziksel hem ruhsal olarak büyük bir değişim yaşayabileceğimizi artık hepimiz biliyoruz. “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” sözüne hepimiz gönülden inanıyoruz. Ancak iş harekete geçmeye gelince bu bildiklerimizi uygulamak o kadar da kolay olmuyor.

“Hiç olmazsa günde yarım saat yürüyeceğim” ya da “Bu hafta kesin başlıyorum spora” gibi cümleleri sık sık kuruyor ama bir türlü aksiyon almayı çoğumuz başaramıyoruz. Özellikle hepimizin evlere kapandığı bu dönemde harekete geçecek gücü bulmak da giderek zorlaşıyor. Halbuki içimizdeki hep doğruyu söyleyen ses bize “asıl şimdi hareket etmenin çok daha önemli olduğunu” söyleyip duruyor.

Peki, harekete geçecek ilhamı bulmak gerçekten o kadar kolay mı? Pandemi koşulları, evden çalışmaya geçiş, dışarı çıkma saatlerindeki kısıtlamalar hepsi önümüzde birer engel gibi görünüyor değil mi? Ama aslında içten içe biliyoruz ki önümüzdeki tek engel kendimiziz. Bulduğumuz tüm bahaneleri kenara bırakmak, daha sağlıklı bir yaşam için harekete geçmek için bugün en doğru gün! Aradığımız ilham ise çok yakınımızda. Ünlü sporcuların, spor takımlarının hikayeleri size ihtiyacınız olanı vermeye hazır. Hem kim bilir belki de bu hikayeler yürüyüşten daha fazlasına hazır olduğunuzu anlamanızı da sağlar…


The Last Dance
Spor belgesellerinin belki de en meşhuru, efsanevi basketbol oyuncusu Michael Jordan’ın Chicago Bulls’la 1998 yılında elde ettiği 6. ve son şampiyonluğunu anlatan “The Last Dance”. Netflix ve ESPN Films’in ortak yapımı olan bu eşsiz belgesel, Chicago Bulls’un o sezonki oyuncularını ve saha dışında yaşananları oldukça heyecan verici bir dille anlatıyor. 10 bölümlük belgesel serisinde Michael Jordan’ın daha önce hiç bilmediğiniz yönlerini görmek, dönemin bilinmeyenlerini öğrenmek hem ilham verici hem de oldukça keyifli bir seçenek.

New Generation Queens
Gerçekten istediğinizin peşinden gitmek her zaman o kadar kolay olmuyor. Özellikle kadınlar için… Kadınların futbol oynamasının ahlaka uygun bulunmadığı Zanzibar’da bir kadın futbol takımı kurmak ise tahmin edilenin ötesinde bir zorluk. Spor ve kadını merkezine alarak ülkenin kültür ve tarihine ışık tutan belgesel, kadın futbolcuların zorlu mücadelesiyle herkese ilham oluyor. Toplumsal cinsiyet dayatmalarını yok sayarak Tanzanya ulusal takımına seçilmek için çalışan kadın futbolcuların bu meydan okuması ayağa kalkmak için ihtiyacınız olanı size vermeye hazır!

Kick in Iran
Konu spor olunca, cinsiyet ayrımcılığı daha da dikkat çeker bir hale geliyor. Bir kadın sporcu olarak spor yapmak için önce özgürlük mücadelesi vermeye hazır olmanız gerek! İran spor tarihinin en önemli isimlerinden biri olan İranlı kadın sporcu Sara Hoşcamal‐Fıkrî’nin 2008 Pekin Yaz Olimpiyatları’na uzanan yolculuğunu anlatan “Kick in Iran” da tam olarak bu özgürlük mücadelesini anlatıyor. Erkek egemen bir toplumda kadın sporcu olmanın zorluklarını gözler önüne seren belgesel, dünyanın birçok yerindeki kadınlar için ortak bir hikaye yazıyor.

Losers
Kazananların hikayelerine hepimiz aşinayız, peki ya kaybedenler? Birbirinin benzeri başarı hikayelerinden sıkılanlar için belgesel serisi “Losers”, hikayenin diğer tarafını anlatıyor. Kaybedenler, hayal kırıklığı yaşayanlar ama yine de vazgeçmeyenler… Gerçekten her kaybediş daha iyisi için atılan bir adım mı aslında? Tam olarak ne zaman kaybediyoruz, yarış bittiğinde mi, pes ettiğimizde mi? Animasyon bölümleriyle de dikkat çeken sekiz bölümlük belgesel serisi tüm bu soruların cevabını veriyor.

Murderball
Fiziksel engellerin engel olamadığı olağanüstü sporcuların hikayesinden başka nerede ilham bulabiliriz ki? Engelli sporculardan oluşan Amerikan rugby takımının başarı hikayesini anlatan “Murderball”, 2004’te Atina’da gerçekleşen Paralimpik oyunlarındaki mücadeleyi konu alıyor. Takım ruhunun ve kendine inanmanın önemini bir kez daha hatırlamamızı sağlayan bu duygusal hikaye, kendinizi sorgulamanız için en doğru seçeneklerden biri.
Her birinde farklı bir hikayeye tanıklık edeceğiniz, harekete geçmek isteyenin önünde hiçbir engelin duramayacağını gözler önüne seren bu belgeseller yeni bir yola çıkmak isteyen herkese rehber olacak. İyi seyirler!

Borusan Turuncu
YAZAR HAKKINDA

Borusan Turuncu

Borusan Turuncu, Borusan’ın editöryel dinamosudur. Borusan hikayelerinin küratörlüğünü yapar.