İcat Çıkarma!

1173

Bazen yaptığımız işi uzun yıllar aynı mekanda aynı metot, aynı ekipmanlar ile yapmak kolay vazgeçilemeyecek bir konfor alanı oluşturur. Sanırım “bu konfor alanı içerisinde çalışmak kendimizi iyi hissetmek ya da işimizi severek yapmamız için yeterli mi?” sorusunun cevabı her çalışan için farklıdır.

Böyle bir konfor alanına sahip olmak yerine zor ama büyük keyif veren bir süreci tercih ettim.  Borçelik ARGE Test Merkezi’nde farklı test işlemleri için farklı teknolojik özelliklerde patent ve faydalı model başvurusu yapılmış 6 adet test cihazı tasarladım. Bu test cihazları aktif olarak kullanılıyor.

“İcat çıkartma” sözüne inat yassı çelik şekillendirme test cihazı, ince film numune kaplama, temassız ölçüm test cihazı, korozyon kontrol test cihazı, 3&4 nokta eğme test cihazı gibi test cihazlarının tasarım, imalat ve devreye alma süreçlerinin tamamını yerli imkanları kullanarak tamamladık.

Bunlar bir test cihazının bedelini ödeyip satın almak yerine onun çalışma prensibini araştırmak, kullanılan teknolojiyi anlamaya çalışmak, mevcut yapısının yanında ilave ne özellikler eklenebileceğini düşünüp tasarlamak, imalat sürecini ve maliyetini belirlemek gibi oldukça karmaşık ve zorlu süreçler içerse de her adımında yeni bir şeyler öğrenmek, hiç duymadığınız terimleri duymak, yeni insanlar tanımak gibi mutluluk veren etkileri de oldu.

Yaptığınız cihaz hedeflediğiniz gibi çalıştığında duyduğunuz mutluluk hiçbir şeyle kıyaslanamaz.

Tasarım aşamasının başından cihazın çalışıp hedeflenen ölçümleri yapmaya başladığı ana kadar geçen süre içerisinde günlük sorumlu olduğunuz işleri aksatmadan devam ettirmek gibi zorluklarla da karşılaşıyorsunuz. Bununla beraber, yaptığınız cihaz hedeflediğiniz gibi çalıştığında duyduğunuz mutluluk hiçbir şeyler kıyaslanamaz.

En doğru sonucu elde etmek için birçok noktada birçok insandan yardım ve destek almak zorunda kaldım. Buradaki en önemli noktalardan biri, bilmediğim konularda soru sormaktan hiçbir zaman korkmadım. Karmaşık ve farklı içerikteki konular için en doğru kişiyi bulup gerekli bilgileri edinecek soruları sorup sabır ile cevaplarını bekledim. Yaklaşık 3 yıl içerisinde farklı test ve analiz çalışmalarında kullanılan çok sayıda test cihazı ve analiz sistemini inceledim, yurt dışı fuarlarına katıldım, üniversitelerin laboratuvarlarını ziyaret ettim, çok sayıda öğretim görevlisi ile görüşüp bilgi ve eğitim aldım. İstek ve gayretimi doğru yönlendiren ve her türlü desteği sağlayan yönetim katkısı ile bu süreci başarılı bir şekilde yürütüyorum.

Araştırma, öğrenme, deneyimleme ve başarma tutkusu motivasyonun en önemli kaynağı.

Tüm bunların temelinde “tutku” var. Araştırma, öğrenme, deneyimleme ve başarma tutkusu motivasyonun en önemli kaynağı. Tutku, içimizdeki doğal bir enerji… Öğrenme ve gelişim arzusunu, liderlik etmeyi, başkalarına yardımcı olmayı ve sorumluluk almayı beraberinde getiriyor.

Bir ARGE çalışanı olarak bizlerin amacı, göreceli terimler yerine uluslararası normlara uygun ölçüm birimleri ile ifade edilen rakamsal analiz verileri elde etmek. Bu verilerin sağlanmasında kullanılacak test cihazları içinde kendi emeğimiz ve çalışmamızın ürünü cihazların olması Borçelik ARGE adına mutluluk ve gurur kaynağımız oldu.

Başarının kaynağının mutlu çalışanlar olduğuna inanarak, içimizdeki tutkunun bizlere daima mutluluklar getirmesini umuyorum.

Ömer Yıldırım
YAZAR HAKKINDA

Ömer Yıldırım

Ömer Yıldırım, Borçelik ARGE Test Merkezi Şef Teknisyeni. Hayatı seven, eğlenmeyi ve dostlukları önemseyen, öğrenme ve gelişim tutkunu iflah olmaz bir araştırmacıdır.