İş Yaşamında Kaybolmamak İçin “ALPHA” Olmak Gerekiyor!

2162
İş Yaşamında Kaybolmamak İçin “ALPHA” Olmak Gerekiyor!

Alpha, hayvanlar aleminde bir sürünün ve grubun liderliğini yapan üyeler için kullanılır. Aynı zamanda, insanlarda da liderlik özelliği taşıyanlara yakıştırılan bir sıfattır. “Borusan Alpha Staj Programı” da işte tam olarak Alpha sıfatını dahil olan herkese kazandıran bir yolculuk!

Bu benzersiz yolculuk internette gördüğüm Borusan Alpha Staj Programı ilanına başvurmamla başladı benim için. Genel yetenek testleri, video mülakat, İngilizce sınavı ile ilerleyen süreçte son mülakat ile Alpha stajyerlik deneyimine ilk adımımı atmış oldum. Geçtiğimiz 7 ay boyunca Borusan’da geçirdiğim süre ise benim için bir stajdan da öte gerçek bir deneyim oldu.

Pandemi döneminin bahtsızlığını tatmış öğrencilerdenim ben de. Üniversite hayatımın son 1,5 senesini okulumdan uzakta, uygulama gerektiren mühendislik derslerini ekrandan izleyip anlamaya çalışarak geçirdim. Bu nedenle staj kabulü haberini aldığımda iki duyguyu birden hissettim; içim içime sığmıyor dedirten bir heyecan ve teorinin ötesine geçememiş bir mühendis olarak ilk defa iş dünyasına adım atmanın getirdiği endişe. Borusan kapısından ilk adımımı atana dek bu iki duygu arasında gidip geldim. Stajıma başladığım anda ise bu iki duygudan endişe uçup gitti, heyecan ise 7 ay sonra bile hala ilk günkü kadar canlı.

Geçtiğimiz 7 ay boyunca Borusan’da geçirdiğim süre ise benim için bir stajdan da öte gerçek bir deneyim oldu.

Daha ilk günkü oryantasyonla birlikte Borusan’ın stajyerlerine ne kadar önem verdiğini duymaya başlıyorsunuz. Yalnızca söz ile kalmayan ve staj süresince hissedilen bu durum, ilk başta duyduğum “Ben iyi bir mühendis olabilecek miyim? Ya iş hayatında büyük hatalar yaparsam ve başarısız olursam?” korkularımı silip süpürdü.

Stajıma kalite departmanında başladım. Derslerde teorik olarak duyduğum her şeyi ilk defa görüyor olmak ve okulda öğrenemediğim pek çok konuyu hakkında uzman kişilerden öğrenmek özellikle bir pandemi dönemi öğrencisi için nimetti. Kime ne sorsam herkes büyük bir şevkle bildiklerini anlatıyor ve her konuda fikir belirtme fırsatım oluyordu. Normal bir çalışandan farksız sorumluluk alma imkânı tanınıyordu. Ofis ve sahada yer alan çalışma arkadaşlarımın her konudaki desteklerinin yanı sıra Borusan tarafından sağlanan eğitimlerle, bir adet “Okyanus Gönüllüleri” projesiyle ve atölyelerle yetişmiş bir mühendis olma yolunda ilerliyordum. Hem çalışıp hem de kişisel olarak bir konuda fayda yaratmama imkan sağlayan gönüllük platformu sayesinde şirketimin desteği ile iş dünyasında gerçekten anlam bulmuştum. Daha eşit ve adil bir hayat ne kadar mümkündü bilmiyorum fakat bu alanda yapılacak çok şey olduğunu gördüm. Ve bunun ancak bir kurumun gücü ve arkasındaki 1000 kişiden oluşan gönüllü çalışanları ile mümkün olduğunu deneyimledim.

Staj sürecimin devamında ise Borusan’da bir gelişim kültürü olarak yer alan rotasyon ile tanıştım. İlk departmanında yaptığım projeler, öğrendiklerim ve tavsiyelerim… Stajıma dair her şeyi çalışma arkadaşlarıma ve üst yönetime sunma imkânı buldum. Bu benim gözümde Borusan’ı diğer şirketlerden ayıran en önemli konuydu; bir stajyer olarak ciddiye alınmanın ötesinde fikirlerinizi, derdinizi ve tecrübelerinizi herkes ile paylaşmanın teşvik edilmesi…

Daha eşit ve adil bir hayat ne kadar mümkündü bilmiyorum fakat bu alanda yapılacak çok şey olduğunu gördüm. Ve bunun ancak bir kurumun gücü ve arkasındaki 1000 kişiden oluşan gönüllü çalışanları ile mümkün olduğunu deneyimledim.

Bir sonraki departmanımda Borusan beni, benim dile getirdiklerimin ötesinde tanıyarak bir tutkuma yönlendirdi, sürdürülebilirlik! Sürdürülebilirlik departmanında tüm şirketlerden bu konuda çalışanlarla ve stajımı gerçekleştirdiğim Mannesmann’ın çevik takımında yer alan çalışma arkadaşlarım ile bir araya geldim. Bu süreçte aynı konuya gönül vermiş insanlarla çalışmak beni hiç tecrübe etmediğim bir motivasyon ve tatmin duygusu ile doldurdu.

Bu staj sürecinde hata yapmaktan deliler gibi korkan onca şüphe içerisindeki ben, kendi fikrini söyleyebilen, ne istediğini bilen ve karar almaktan korkmayarak kendi kendini yönetebilen birine, gerçek bir Alpha’ya dönüştüm. Hayatımda kendi potansiyelime gerçekten inanmama olanak sağlayan bu yolculuk için Borusan’a ve burada tanıştığım herkese teşekkür ederim!Sunay Yaşar
YAZAR HAKKINDA

Sunay Yaşar

Sunay Yaşar Metalurji ve Malzeme Mühendisi; Borusan Mannesmann Sürdürülebilirlik Alpha Stajyeri. Sürdürülebilir bir geleceğe ve hepimiz adına daha iyi bir dünyaya ulaşma çabasına inanıyor. Günlük hayattaki sıradan ve önemsiz görünen şeylerin güzelliğine tutkun. Hayatta olumsuzlukların farkında olan ama bunları görmezden gelmek yerine düzeltmek için çabalamaya inanan bir Polyanna.