Obradoviç İş Hayatımı Nasıl Değiştirdi?

1830

Uzun süre yurt dışında çalıştım, 5 sene ailem benimle birlikteydi. Ancak oğlumun lise eğitimi için eşim ve oğlum Türkiye’ye döndüler. Oğlum Fenerbahçe basketbol kulübünün alt yapısında oynamaya başladı. Ben de Fenerbahçe futbol taraftarıydım. Bununla beraber, basketbola olan ilgim televizyondan Efes Pilsen ve Türk Milli Basketbol takımının maçlarını izlemekten öteye geçmiyordu. Seyahatlerimden dolayı da oğlumla yeteri kadar vakit geçiremiyordum ve onunla vakit geçirebileceğim aktiviteler arıyordum. Basketbol seyircisi olmam da aslında bu arayışla başladı. Eşim Fenerabahçe basketbol takımının kombine biletlerini alınca, oğlumla beraber maçlara gitmeye başladık.

Obradoviç, işe duyulan tutkuyu en iyi temsil eden örneklerden biri.

O sene Obradoviç takımın başına gelmişti. Daha önce ismini duymuşluğum vardı ama maçlarını izlememiştim. Maçlara gittikçe, Obradoviç’in sahadaki enerjisi ve tutkusu beni etkisi altına aldı. Obradoviç, kanımca işe duyulan tutkuyu en iyi temsil eden örneklerden biri.

HEDEF: ELİNDEN GELENİN EN İYİSİ

Fenerbahçe’ye gelirken hedefinin kupalar almak yerine, kombine satışlarıyla arenayı doldurmak olması çok ilgimi çekmişti mesela. Obradoviç’in hayali bir gün kombine almaya gelen taraftarın bilet bulamayacak olması. Taraftar olursa, arena dolarsa bu taraftarla zaten başarı gelir vizyonuna sahipti. “Taraftarlar sizin kazanmanızı seyretmeye gelmiyorlar; çabanız ve savaşınız için geliyorlar” diyerek oyuncularının da bakış açısını değiştirmeyi ve onları ellerinden gelenin en iyisini yapmaya teşvik etmeyi amaçlıyordu. Final oynamamıza kadar gelen sürede inanılmaz bir değişimin öncülüğünü yaptı. İş hayatından tutun da hayatın başka herhangi bir alanına uygulanabilecek pek çok ders çıkarabiliriz.

Oyuncularını ellerinden gelenin en iyisini yapmaya teşvik ediyor.

2016’da Borusan Makina ve Güç Sistemleri’nin liderliğini devraldığımda, Obradoviç’in yaklaşımı benim için yol gösterici oldu. Bir şirketin hedefi de vergi öncesi kârlılık olmamalıydı. Müşterisine en iyi, en kaliteli hizmeti veren, ihtiyacını anlayan, bu ihtiyacı en iyi karşılayan hatta ihtiyaç ortaya çıkmadan önce anlayıp proaktif çözümler sunan bir şirket vizyonu olduğunda zaten tüm finansal ve operasyonel sonuçlar gelir, çalışan mutlu olur, müşteri memnuniyeti artar, hissedar beklentileri gerçekleşir. Şu andaki vizyonumuzu da bu bakış açısıyla çizmiş olduk.

Bir şirketin hedefi vergi öncesi kârlılık olmamalı.

Obradoviç’in liderlik stili, azmi ve oyunu bozması bana ilham verdi. Göreve geldiğim ilk gün yönetici arkadaşlarımla yaptığım ilk toplantıda organizasyon şemasına geçmeden önce Obradoviç’i anlattım. Herkes heyecanla yeni organizasyonu beklerken çok şaşırmıştı, Obradoviç’ten bahsetmeme belki de anlam verememişlerdi. Ama sonra hepsi resmin bütününü daha net gördü ve anlamlandırdı. O günkü anlam veremeyen bakışlar şimdi değişime inanan gözlerle bakıyor. Arkadaşlarıma şunu söyledim “Biz Borusan Makina ve Güç Sistemleri’nde başarılı olmak için, gönül borcumuzu ödemek, müşterimize, çalışanımıza, toplumumuza hatta insanlığa faydalı olmak ve değer yaratmak için yola çıkmalıyız, vizyonumuzu bu şekilde koymalıyız.” Oyunu bozmak ve kendi kurallarımızı koymak için “Borusan Her Yerde” sloganıyla yola çıktık. Bu doğrultuda müşterimizin bize ihtiyacı olduğu anda; hatta onun ihtiyacı olmadan, ihtiyacını öngörerek süreçlerimizi, iş yapış şeklimizi değiştirdik ve halen de daha iyisi olana kadar değiştiriyoruz.

İş makinasının, güç sistemi ünitesinin, yedek parçanın fabrikadan çıkış aşamasından, müşteriye ulaşmasına, servisinden, müşteriyi karşılama şekline kadar müşterimize dokunduğumuz her noktada değer yaratmak için oyunun kuralını değiştiriyoruz. Benim hayalim, çalışanın, makinanın muhtemel arızalarını tahmin ederek, müşterinin o arızadan minimum maliyetle ve en hızlı şekilde kurtulmasını sağlaması,  müşterimizin de bizden aldığı güç sistemi ünitesini en hızlı ve etkin şekilde devreye alarak ona sağladığımız fayda ve değer sayesinde hep tercih edilen şirket olmak.

Bozulan parçanın, makinanın yerine yenisini değil; onları modern teknolojiyle tekrar tekrar yenileyerek hem çevre açısından dünyaya, hem de ithalat açısından ülkemize, topluma ve  aynı zamanda müşterimize fayda sağlamak amacıyla bakış açımızı değiştiriyoruz. Bunu etkin, kararlı ve hızlı bir şekilde gerçekleştirdiğimiz her alanda başarının geleceğine inanıyorum.

Obradoviç’in antremanlarında, aynı setleri defalarca, tekrar tekrar oynatması, en iyi set kurgusu haline getirmesini sağlıyor. İş dünyasında da, müşterimizi nasıl karşılayacağımız, nasıl servis hizmeti vereceğimiz, nasıl taleplerini karşılayacağımız da bizim setlerimiz. Bu seti iyi oynamak için müşterimize en iyi tecrübeyi,  en iyi hizmeti, en düşük maliyette sunmak için çok çalışmalı, buna göre sistemimizi kurmalı ve bu yolculukta da yılmadan devam etmeliyiz. Bu bir yolculuk;  Obradoviç gelir gelmez, takım Eurolegue şampiyonu olmadı ama 3 kez üst üste “final four” oynayıp, bundan vazgeçmeyerek devam etti yoluna.

GERİBİLDİRİM VE ANINDA TAKDİR GELECEK MAÇLARI KAZANDIRIR

Euroleague finalinde ben de arenadaydım ve orada aklıma kazınan sahnelerden biri şu oldu: Maçı kazanmış olmamıza rağmen Obradoviç hatalı tercihle şut çeken oyuncusuna kızıyordu. Maç bitmişti, kazanmıştık ama o hâlâ takımına geri bildirim vermekle uğraşıyordu. Ya da bir oyuncusuna sahanın içerisinde sarılması, her şeyi anında sıcağı sıcağına yapması; çok hızlı geri bildirim ve anında takdir Obradoviç’in başarılı liderlik özelliklerini oluşturuyor.

Kazanılan maçın ardından verdiği röportajlarda, “Bugün seviniyoruz, ama yarın bir sonraki maçımız için çalışacağız” demişti. Bizim de iş dünyasında kazandığımız bir paket satışı ya da büyük bir ihaleyi kutlayıp onun rehavetine kapılmadan hep bir sonrakinde ne yapacağımıza odaklanmanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha fark etmemizi sağladı.

OYUN DEĞİŞTİREN VİZYON: RAKİP DAHİL HERKESİN SEVGİ VE SAYGISINI KAZANMAK

Obradoviç’in oyunbozan vizyonunun ne kadar haklı olduğunu bu seneki kombine kuyruğunun kalabalığından da anlamak mümkün. Kombinemizin yerini değiştirmek için 1,5-2 saat kuyrukta bekledik ve değiştiremedik. Obradoviç kültür değiştiren bir adam: Sadece oyuncularının oynama şeklini değiştirmedi, bir kulübün yönetim şeklini de değiştirdi, basketbola bakış açısını değiştirdi.

Fenerbahçe’ye yeni bir basketbol seyircisi de kazandırıyor. Galatasaraylı eşim, Fenerbahçe Basketbol taraftarı, kayınbiraderim anti-Fenerbahçeliydi, artık bir Fenerbahçe Basketbol taraftarı. Obradoviç, herkesin sevgisini, saygısını kazanan bir lider. Bu kutuplaşma ortamında böyle bir sevgi ve saygı kazanmak inanılmaz bir şey. İnsanları ortak emellerle aynı çatı altında toplayabilmek dünyanın ihtiyacı olan bir şey. Beşiktaş maçında, Beşiktaş seyircisi dışarıya çıkarıldığında, Beşiktaş’ın koçu Ufuk Sarıca’nın yanına gidip onu teselli etti. Seyirlik bir oyunun taraftarsız oynanmasından o da mutsuzdu. Obradoviç’in bu yaklaşımı oyuncularını da o kadar etkilemiş ki bir maç sonu röportajında oyuncusu “Ben bu kararı eleştirecek kadar akıllı değilim ama basketbolun seyirciyle özellikle de rakip takımın seyircileriyle birlikte oynanması gerektiğine inanıyorum” açıklaması yapmıştı. Beni etkileyen liderlik özelliklerinden biri de takımına örnek olması. Obradoviç iyilikleri de aşılıyor.

FOTOĞRAF: ÖZGÜR TEKŞEN / AL JAZEERA TURK

Özgür Günaydın
YAZAR HAKKINDA

Özgür Günaydın

Özgür Günaydın, Borusan CAT İcra Kurulu Başkanıdır. Ezber bozan bakış açısıyla ilham veren, yüksek enerjisiyle harekete geçiren, seyahatlerinde alışılmışın dışında yerleri seçen, işe, insana ve gökyüzüne aşık bir adamdır.