Pandemiye Kuş Bakışı Bölüm I: İş Dünyası Nasıl Değişiyor?

2498

Şubat ayından itibaren başlayan pandemi dönemi hayatlarımıza damgasını vurdu. Daha önce benzeri görülmemiş, etkilerinin ne olacağını, ne kadar süreceğini kestiremediğimiz bir kriz döneminden geçiyoruz. Kesin olan bir şey varsa o da içinden geçtiğimiz bu dönemin çalışma biçimlerimizi ve sosyal yaşantımızı köklü bir biçimde değiştirdiği. Evlerimizden mecburi olmayan durumlar dışında çıkmadığımız bir dönemden, kontrollü ve temkinli sosyalleşmeye geçtiğimiz, hayatın yeni bir normale doğru evrildiği bir aşamaya geçiş yaptık.

Pandemiye Kuş Bakışı isimini verdiğimiz, üç bölümlük webinar ve yazılardan derlenmiş içerik seçkilerimizle geçtiğimiz son altı ayı mercek altına alıyoruz. Serinin bu ilk bölümünde dijitalleşme, girişimcilik, teknoloji, müşteri ve çalışan deneyimi perspektiflerinden bu dönemi ele alıyoruz.

ÇOK BOYUTLU KRİZ YÖNETİMİ


Borusan Holding Grup CEO’su Erkan Kafadar ile McKinsey Türkiye Direktörü Can Kendi gerçekleştirdikleri keyifli sohbette çok boyutlu kriz yönetimini ele aldı. Erkan Kafadar Borusan’daki “Çalışanımı, İşimi, Paydaşımı Korurum” şeklindeki üç ayaklı stratejinin nasıl hayata geçtiğine değinirken, Can Kendi farklı sektörlere ilişkin analizlerine yer verdi, dünyadan iyi uygulamaları anlattı ve yeni fırsat alanlarına dikkat çekti.

COVİD-19 SONRASI GİRİŞİMCİLİK VE STARTUP DÜNYASI


Borusan Araç İhale Genel Müdürü Sinan Barutçuoğlu ve CDO Turkey ve Startup Trace CEO’su Bülent Kutlu bu webinar’da girişim ve startup ekosistemindeki değişimleri ele aldı. Dünyanın farklı bölgelerinde fonların yaklaşımı ile Türkiye’deki yatırımcı ekosisteminin farklılıklarına değinildi. Girişimcilerin bu dönemde dikkat etmesi gereken noktalar tartışılırken, hayatımıza yeni girecek iş modelleri konuşmanın ilgi çekici kısımlarını oluşturdu.

COVİD-19,DİJİTALLEŞME VE İŞİN GELECEĞİ


Borusan Holding Grup CIO Ümit Aslantekin’in moderatörlüğünde gerçekleşen webinara Borusan Lojistik Stratejik Dönüşüm Genel Müdür Yardımcısı Tuğba Paşalı Karacan, Borusan Otomotiv Dijital Dönüşüm İcra Kurulu Üyesi Aslı De Munnink ve Borusan CAT ArGe ve BT İcra Kurulu Üyesi Tayfun Özçay katıldı. Webinar’da pandemi döneminin şirketlerin dijitalleşme çabalarına etkileri; ürün, hizmetler, iş modelindeki değişimler ile kültürel değişim konuları tartışıldı.

TEKNOLOJİNİN GÜCÜYLE KESİNTİSİZ ÜRETİM


Borusan Holding Grup CIO Ümit Aslantekin’in moderatörlüğündeki diğer bir teknoloji paneline Borusan Mannesmann Dijital Teknolojiler Genel Müdür Yardımcı Muammer Kızılaslan ve Borçelik ArGe ve Dijital Dönüşüm İcra Kurulu Üyesi Mustafa Ayhan konuk oldu. Üretim gibi kritik bir alanda çalışmaların devam edebilmesi için çalışan sağlık ve güvenliğine yönelik teknolojik uygulamalar tartışıldı. Gerçek zamanlı konum takibinden, karekod, mobil ve giyilebilir teknolojilere farklı çözümler ele alındı.

PANDEMİ SÜRECİNDE ÇALIŞAN DENEYİMİ


Supsan Genel Müdürü Salih Alson ve Master Coach Dilek Yıldırım bir araya geldiği bu webinar’da çalışan deneyimini konuştu. Günümüzün belirsiz ve karmaşık döneminde koçluğun rolüne, dayanıklılık, değişime uyumlanma, iletişim gibi insan psikolojisine dair konular değerlendirildi. Bu dönemde çalışanların zaman yönetimi ve endişeleri gibi yaşadıkları sorunlar ele alındı; çalışan bağlılığına ilişkin ufuk açan bir sohbet gerçekleşti.

BELİRSİZLİK DÖNEMLERİNDE KESİNTİSİZ MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ NASIL SAĞLANIR?


Borusan Cat İcra Kurulu Başkanı Özgür Günaydın ve Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü Öğretim Görevlisi İsmail Hakkı Polat müşteri deneyimi odaklı webinarımızda bir araya geldi. Kurumların hazırlıksız yakalandığı bu dönemden müşteriler de etkilendi. Borusan Cat bu dönemde ortaya çıkan müşteri ihtiyaçlarını, memnuniyeti etkileyebilecek sıkıntıları ve geçmişte yaptığı yatırımları bu dönemde kesintisiz memnuniyet sağlamak üzere nasıl adapte ettiklerini anlattı.

Borusan Turuncu
YAZAR HAKKINDA

Borusan Turuncu

Borusan Turuncu, Borusan’ın editöryel dinamosudur. Borusan hikayelerinin küratörlüğünü yapar.