Yeni Bir Çalışanın Gözünden Borusan Mannesmann’ın 60. Yılı

Yeni bir çalışan, rol aldığı iletişim projesinde şirketin tarihini emektarların bakış açısından öğrenir.

1413

Hayatınıza yeni birinin girdiğini, yeni biriyle tanıştığınızı hayal edin! Bu yeni insanla vakit geçirmekten zevk aldığınızı; her bir araya geldiğinizde birbiriniz hakkında yeni bir şeyler öğrendiğinizi… Bu heyecan verici yenilik içerisinde sizi en zor durumda bırakabilecek şey nedir sizce? Bu soruya benim cevabım, karşınızdaki kişinin önem verdiği her halinden belli olan, yaklaşan doğum gününe davet edilmek. Bu eğlenceli öğrenme ve alışma dönemi tamamlanmadan önemli bir güne denk gelmek sizi huzursuz edecektir. Çünkü siz yenisinizdir, henüz karşınızdakinin zevklerinden emin değilsinizdir ve en önemlisi onun en yakın arkadaşlarıyla tanışmamışsınızdır. Eğer iletişim yeteneğiniz çok da kuvvetli değilse, bu birbirini belli ki yakından tanıyan ve bir geçmişi paylaşan insanlarla önemli bir olayı kutlamak, endişe verici olabilir.

Benim için böyle oldu. Henüz yeni işe başladığım Borusan Mannesmann’la tanışma aşamasında bir toplantı davetiyle irkildim. İş arkadaşlarımla aram iyiydi, hemen hemen herkesin adını ve görevini ezberlemiştim. Ürün segmentlerini, tesisleri, satış modellerini, hiyerarşik sıralamayı anlamaya başlamıştım. Ama bir bütün olarak Borusan Mannesmann’la “flörtleşme” sürecim devam ediyordu. Şirketin ilkelerini ve önceliklerini, geçmişini, gelecek planlarını, hayallerini; çalışanlarının motivasyonlarını, başarılarını ve iş yapış şekillerini henüz öğrenmemiştim. Ve yaklaşan Borusan Mannesmann’ın 60.yılı gündemi kucağıma düşen minik bir endişe ve korku yumağı oldu.

Borusan Mannesmann’ın 60.yılı gündemi kucağıma düşen minik bir endişe ve korku yumağı oldu.

BORUSAN MANNESMANN’IN 60.YILI

Ben Borusan Mannesmann’la 60.yıl iletişim planımızı hazırlarken tanıştım. Tüzel bir kişiyle kurulan bağın ne kadar duygusallaşabileceğini, normalde bir insanı betimlemek için kullandığımız sıfatların nasıl bir şirkete atfedildiğini burada gördüm. Kendine, bilgiye ama en önemlisi denemeye ve yeri geldiğinde başarısız olma pahasına başarıya ulaşmaya çalışan Asım Kocabıyık’la o zaman tanıştım. Asım Bey’den bahsederken tüyleri diken diken olan, yeri geldiğinde alt dudağı titreyen, kendisiyle hiç tanışmamasına rağmen sadece anlatılanları dinlemesine rağmen kendisinden minnetle bahseden çalışanlarıyla da… Birbirlerine sadece mesailerini paylaştıkları için değil, aynı ahlak ve etik kavramlarını da paylaşabildikleri için bağlı olan ve günün sonunda bir şirketi karakterize etmiş ve bu karakteri her yeni gelenle paylaşarak büyüten bir şirket olduğunu o zaman gördüm. Kurucuları, çalışanları, bayileri, müşterileri, tedarikçileri, hissedarları ile bir bütüne hizmet eden ve bu bütünü ileri götürmeye çalışırken kaynağını her zaman bilimden ve uzmanlıktan alan bu insanlarla tanıştığıma duyduğum memnuniyet, ilk hissettiğim endişenin ve korkunun yerini bir oryantasyon sürecinin veremeyeceği kadar hızlı bir aidiyet duygusuna taşıdı.

İlk hissettiğim endişe ve korkunun yerini
bir oryantasyon sürecinin veremeyeceği kadar
hızlı bir aidiyet duygusu aldı.

Borusan Mannesmann olarak 60.yılımızı çalışanlarımızdan aldığımız gücü yine onlarla paylaşarak, onlara teşekkür ederek kutluyoruz. Şirketin özünü insan hikâyelerinin oluşturduğunu, bugün Borusan Mannesmann dendiğinde akla gelen tüm sıfatlarını aslında çalışanlarımızdan aldığımızı büyük bir açık yüreklilik ve şükran duygusuyla hatırlatıyoruz.

60 yıl iletişimimizi, hazırladığımız 13 ayrı video ile bizimle bir noktada buluşmuş, ya da aynı çizgide yürüyen herkese, emekleri için teşekkür edecek bir çalışma üzerinden yürütüyoruz. Çünkü Borusan Mannesmann’ı değerli kılanın, onun için emek harcayan insanlar ve onların hikâyeleri olduğunu biliyoruz. Bu hikâyeleri paylaştığımız videoları bu linkten izleyebilirsiniz ama ben size, beni en çok etkileyen 3 videoyu anlatmak istiyorum kısaca.

Borusan Mannesmann’ı değerli kılan, onun için emek harcayan insanlar ve onların hikayeleri.

#60YILLIKAİLE

Necip Bey, Borusan Mannesmann kurucularından ve eski genel müdürlerinden biri. Kendisi 2 saat boyunca aklımıza gelen sorulardan çok daha fazlasını yorulmadan, sıkılmadan ve saklamadan kaydedebilmemizi sağladı. Kurgusu en zor katılımcılarımızdan biriydi, çünkü anlattıklarını kısaltarak bir sosyal medya videosuna dönüştürmek çok zor oldu. Asım Bey’den ve çalışma arkadaşlarından bahsederken ses tonundaki vurgu ve gözlerinin parlaması, sözle anlatabileceklerinden çok daha fazlasının yaşandığını; gerçek bir aile gibi hareket edebildiklerini ve şu anda hissettiğim sıcak insanlarla çevrili olma hissinin kaynağının şirketin kuruluşundan bu yana süren bu yaklaşım olduğunu açıklıyordu. Sanırım Asım Bey’in çalışanlarına olan yakınlığını en çok hissettiğim an Necip Bey’in anılarını dinlediğim andı.

#60YILLIKMİRAS

Alçın Abi, açık ara çekiminde en çok kahkaha attığımız katılımcımız oldu ki sesli video çekimi esnasında bu insanı bayağı zorlayan bir şey. Sert mizacı sanki karşındakini iyice şaşırtsın diye kurgulanmıştı, yüz hatları keskin ve boyu da birçoğumuzun iki katıydı; bu da haliyle insanda temkinli durma güdüsünü tetikliyordu. Adının bile nüfus müdürünün kendisine yaptığı bir şaka olduğu bu güzel yürekli abi bize kendi hikâyesini öyle sade ve içten anlattı ki hâlâ bu videoyu her izlediğimde yüzüme bir gülümseme yerleşiyor. Neden Borusan Mannesmann dendiğinde ilk akla gelenin kalite olduğunu ve sürdürülebilir kalite anlayışının usta çırak ilişkisinin korunmasıyla mümkün olduğunu görebilmemi sağladı. Alçın Abi’nin muzip muzip bir şey anlatırken konu Asım Bey’e geldiğinde paylaşmaktan çekinmediği saygı ve sahiplenme duygusu ise Borusan Mannesmann’ın en önemli değerlerinden birinin insana saygı olduğunu ve doğru yerde durduğumu düşündürttü. Motivasyonlarımızdan en büyüğünün bugün hâlâ Asım Bey’in dile getirdiği gönül borcunu ödemeye çalışmak olduğunu görmek, bu miras duygusuna şahitlik etmek oldukça gurur vericiydi.

#60YILLIKEMEK

Sinem Hanım’la yaptığımız ön görüşmede bahsedebileceğimiz o kadar çok şey bulduk ki ne kadarını videoya kaydetmeliyiz, hangi konuya yoğunlaşmalıyız bilemedik. Biraz daha eşelediğimizdeyse aslında tek bir konuya odaklandığımızı gördük. Borusan Mannesmann, çalışanlarına emek harcayabilecekleri, bir şey üretebilecekleri ve bir fayda yaratacakları oyun alanları sağlayarak başarısını sürdürüyor. Bu oyun alanını açarken kişinin kimliğini değil, yaratabileceği etki alanını ve bu alanı yaratırken hangi yolları kullanacağını dikkate alıyor. 21. yüzyılda tartışmayı beklemediğimiz basitlikteki sınırları çalışanlarına dayatmamaya çalışıyor. Bu bana kendimi içerisinde var edebileceğim ve onunla beraber evrim geçirebileceğim bir şirket bulmayı başardığımı hissettirmesi bakımından çok önemli bir görüşme oldu.

Bugün baktığımda üç video da benim için önemli ama bir iş görüşmesinde soramayacağım değer listemin tüm noktalarının yanına tik atabileceğim bir şirkette işe başladığımı kanıtlıyordu. Ve bu yeni tanıştığınız birine verebileceğiniz en güzel hediyelerden biri.

Merve Ergün Arslan
YAZAR HAKKINDA

Merve Ergün Arslan

Merve Ergün Arslan, Borusan Mannesmann’da Sosyal Medya Uzmanı. İlkel komünal topluma dönmek isteyen bir sosyolog, Youtube reklamlarını atlayan bir sosyal medya uzmanı, cinsiyetsiz dünya arzulayan bir kadın. Hayat mottosu “5 dakika daha!”