2019’un En Çok Okunan Turuncu İçerikleri

1182

Yeni yıl için dilekler tutma, planlar yapma, umutları yeşertme zamanı geldi. 2019’a hoşçakal derken, 2020’ye kucak açmadan önce istedik ki geçtiğimiz yıla göz atalım. Yolu Borusan’dan geçen pek çok hikaye Turuncu Blog’da ayak izlerini bıraktı. Bu hikayeleri sizlere daha fazla ulaştırmak için yeni içerik formatlarına giriş yaptık. Alanında uzman insanlarla keyifli ve derinlemesine söyleşiler gerçekleştirdiğimiz ilk podcastlerimizi çıkardık. Bizi arabada, otobüste, vapurda, metroda işe gidiş gelişlerinizde kolayca dinleyin diye Spotify’a girdik. Birkaç dakikalık ilham veren insan hikayeleriyle video işine de girdik. Ezber bozan, tabuları yıkan, engellere meydan okuyan, gündelik hayatımızın dertlerine deva olan, hepimizin kendinden bir şeyler bulacağı kahramanların hikayelerini çektiğimiz bu videolarda sizlere onların dünyasını göstermeye çalıştık.

El birliğiyle şimdiye kadar 150’den fazla yazarın katkıda bulunduğu 100’den fazla hikaye yayınladık. Sadece 2019’da blogumuzu yaklaşık 200 bin defa görüntülediniz. Bir de bu yıl bizi heyecanlandıran, motive eden bir ödül kazandık. Viyana’da 2019 International Business Awards kapsamında Blog kategorisinde Altın Stevie ödülünü aldık. Oscar kazanmışçasına sevindik!

Gelin bakalım 2019’da en çok neleri okudunuz? Geçtiğimiz yıl en çok sağlıklı beden, sağlıklı zihin, tüketim kültüründen uzaklaşıp sadeşmeye yönelik içerikler başı çekerken,  bu yıl ilk 10’a giren içeriklere baktığımızda gerçekten envai çeşit var: Liderlikten, öğrenciliğe, kozmostan hayvan sevgisine, teknolojiden spora ve arabalara ne yok ki…

1) Supsan’ın Patileri

“Bir semtin sokak hayvanları sizden kaçmıyorsa orada yaşayın; çünkü komşularınız güzelinsanlardır” diyor Goethe. Borusan şirketlerinden Supsan’ın güzel insanları da böyle bir gönüllülük hikayesine ev sahipliği yapıyor. Ofis bahçesinde baktıkları sokak hayvanlarının yanı sıra Supsanlı gönüllülerimiz Ege Fikir Ortaklığı Derneği (EFODER) işbirliği ile İzmir’de Buca Özgür Hayvan Barınağı’ndan engelli kediler sahiplendiler. Bu videoda size onların sıcacık hikayesini getirdik.

2) Kara Deliğin Gizemi

53 milyon ışık yılı uzaklıktan çekilen kara delik fotoğrafı kesinlikle yıla damgasını vuran olaylardan biriydi. İlk bakışta bulanık ve belirsiz görünen bir fotoğrafı bu kadar önemli ve muazzam kılan nedir? Bu fotoğraf insanlığın gelişiminde nasıl bir rol oynuyor? Merak edilenleri sizin için bu yazıda derledik.

3) Motor Sporları Aşkına

Yarış pilotu nasıl olunur? Sporun yaşı ve cinsiyeti olmadığının farkında mısınız? Sürüş performansını geliştirmek, yüksek hızlarda baskı altında karar verebilmek… Borusan Spor Kulübü İcra Kurulu Başkanı ve Borusan Otomotiv Motorsport Yarış Pilotu Levent Kocabıyık ile motor sporları üzerine keyifli bir söyleşi gerçekleştirdiğimiz bu podcasti kaçırmayın.

4) Vosvos Tutkusu

Yollarda sevimli Vosvoslar görünce sizin içiniz de bir anda neşeyle doluyor mu? Görüntüsüyle gönülleri fetheden, yolda kalmasıyla meşhur olan Vosvoları bir de gerçek bir tutkunun dilinden okuyun. Borusan Lojistik’ten Kerim Göktepe’nin yazısı sizi arabaların ruhları olduğuna inandıracak, “Yolda olmak da güzel, yolda kalmak da!” dedirtecek.

5) Bir Şampiyonun Hikayesi

Açık arazide bir harita ve pusulayla yönünüzü bulabilir, size verilen hedeflere ulaşabilir misiniz? Hassas yön bulma becerileri, hızlı ve doğru kararalma yeteneğinizi geliştiren böyle bir spor var: Patika oryantiring. BorusanMannesmann’ın ambar personeli Mevli Mokan beş yıldır bu spor ile uğraşıyor. İlk başta istemeyerek başlasa da kahramanımız çıktığı bu yolculukta pek çok başarıya ve şampiyonluğa imza atıyor. Mevli’nin hikayesi ön yargılara meydan okumanızı sağlayacak.

6) Liderliğin Kara Kutusu

“Lider nasıl düşünür?” diye merak ediyorsanız Borusan CAT İcra Kurulu Başkanı Özgür Günaydın ile gerçekleştirdiğimiz bu podcasti kaçırmayın. Dağ gibi biriken e-postaları sıfırlamaktan, enerjin, motivasyonun kalmadığında yola devam etmeye, bire bir iletişimle insana dokunmaktan, ortak ruh ve sinerji yaratmaya pek çok tüyo öğreneceksiniz.

7) Robotlar, İnsanlar ve İşin Geleceği

robot

5 yıl içerisinde 2,3 milyon rutin iş yok olurken onların yerini, inovasyon, yaratıcılık ve odaklı bilgi gerektiren 4,1 milyon yeni iş alacağını biliyor muydunuz? Borusan CAT ArGe ve IT Direktörü Tayfun Özçay iş dünyasında giderek yaygınlaşan robotların hayatımızı nasıl değiştireceğini kaleme aldı.

8) İki Borusanlı Viyana’ya Ödül Almaya Gider

Turuncu Blog bu yıl Altın Stevie kazandı. Ödül almak için Viyana yollarına düşen bir editör ve bir blogger deneyimlerini bu yazıda kaleme aldı. Sadece blogun yolculuğunu değil, Viyana’ya dair de leziz bir gezi yazısını burada okuyabilirsiniz.

9) Yurtdışında Eğitim İçin Öğrencilere 9 Burs Bulma Tavsiyesi

Yurtdışında eğitim için burs bulmaya çalışan öğrencilerin derdine derman bir yazı burada. Borusan Holding’de staj yapmış olan Koç Üniversitesi öğrencisi Tutku Kılıçaslan dövizin arşa çıktığı günlerde burs bulma macerasını anlattı ve ders niteliğinde tavsiyeler çıkardı.

10) Teknoloji Çağında Neden Sosyal Zeka Önem Kazandı?

İK’cıların en önemli gündem konularından biri organizasyonlarını geleceğe hazırlamak. Borusan Holding İnsan Kaynakları ve Kurumsal İletişim Başkanı Nursel Ölmez Ateş bu yıl katıldığı CHRO Zirvesi’nden izlenimlerini paylaştığı bu yazıda şu konunun altını çiziyor: Dijitalleşen dünyada başarılı olmak için bir faktör daha öne çıkıyor. O da  “sosyal zeka.” Sosyal zekanın neden bu kadar kritik olduğunu merak ediyorsanız bu yazıyı okumadan geçmeyin.

Merlin Özkan
YAZAR HAKKINDA

Merlin Özkan

Merlin Özkan Borusan Holding’de Kurumsal İletişim Uzmanı, Borusan Turuncu'nun editörü. Araştırmayı ve deneylemeyi seven bir ruh, umutlu bir hayalperest ve egzotik diyarları seven bir gezgindir.